Každodenní konzumace červeného masa může zvýšit pravděpodobnost vzniku rakoviny tlustého střeva
Každodenní konzumace červeného masa (hovězího, vepřového, jehněčího) a zpracovaného masa, dokonce i v malém množství, může zvýšit pravděpodobnost vzniku rakoviny tlustého střeva. K takovému zjištění dospěli vědci z Oxfordské univerzity. Výsledky jejich vědecké studie byly zveřejněny v časopise International Journal of Epidemiology.
Výzkum trval celkem šest let. Za tímto účelem vědci shromáždili údaje celkem 500 tisíc pacientů. Z toho bylo zaznamenáno 2 609 případů rakoviny střev u těch, kterým bylo v době zahájení vědeckého výzkumu zhruba 40-69 let.
V důsledku toho vědci zjistili, že riziko vzniku rakoviny u lidí, kteří konzumovali zhruba 76 gramů červeného a zpracovaného masa, bylo o 20 % vyšší než u lidí, kteří toto maso jedli v množství 21 gramů a méně.
Riziko vzniku tohoto onemocnění bylo také o 15 % vyšší u jedinců, kteří jedli asi 54 gramů červeného masa denně, ve srovnání s těmi, kteří ho konzumovali jen osm gramů. Pro ty, kteří si denně dopřávali 29 gramů zpracovaného masa, se riziko zvýšilo o 19 %, a to v porovnání s těmi, kteří jedli jen pět gramů denně.