Dvojaký meter? V roku 2016 polícia tiež udusila Američana, ale nikto neprotestoval

05.06.2020

V roku 2016 bol policajtmi zabitý Američan Tony Timpa, ale zostalo to bez väčšieho povšimnutia. 

Tony Timpa vlavo, George Floyd vpravo
Tony Timpa vlavo, George Floyd vpravo

V obou případech je skutek, který policisté spáchali neomluvitelný, ale chování médií a společnosti je diametrálně odlišné.

Muž nalevo se jmenuje Tony Timpa. V roce 2016 byl udušen při policejním zásahu v americkém Dallasu. Při zásahu více než třicetkrát prosil o pomoc, opakoval policistům, že ho zabijí. Policisté na něm klečeli celých 14 minut i přesto, že měl spoutané ruce i nohy. Když Timpa po čtrnácti minutách utrpení upadl do bezvědomí, policisté mezi sebou vtípkovali, protože si mysleli, že usnul. Vyšetřování později ukázalo, že policisté čekali skoro pět minut poté, než se obtěžovali zavolat pomoc. V moment, kdy dvaatřicetiletého muže nakládali do záchranky, byl již po smrti. Timpa nebyl nikdy trestaný a policii zavolal navíc sám. Pitva později klasifikovala jeho smrt jako vraždu. A teď to nejlepší - zasahující policisté se po krátké vynucené pauze vrátili do aktivní služby. Média vydala pár zmínek (o tři roky později), celebrity, korporace a influenceři mlčeli. Nikdo neprotestoval a žádná města nehořela.

Muž napravo se jmenuje George Floyd. Zemřel následkem veskrze stejného zásahu, po veskrze stejném martyriu, jakým si prošel Tony Timpa. Floyd byl devětkrát trestaný, včetně loupežného přepadení těhotné ženy. Policisté jsou ve vazbě, obviněni z vraždy. Média, celebrity, korporace a influenceři se mohou přetrhnout, aby vyjádřili podporu tomu, co se nyní v jeho jménu děje. Americká města hoří, dochází k masovému rabování a rasově motivovaným útokům na bílé Američany.

Protesty vo Washingtone
Protesty vo Washingtone